Říká se stres ,,tichý zabiják‘‘. Někomu se možná zdá toto prohlášení přitažené za vlasy, ale realita je opravdu taková. Ačkoli částečný stres je pro lidský organismus nevyhnutelný a dokonce potřebný, v dnešní moderní době plné televizí, příchozích mobilních hovorů, textových zpráv, e-mailů, naplánovaných schůzek, rušné dopravy hlasitého prostředí se v něm vlastně nacházíme nepřetržitě. Přijde nám, že jsme vyčerpaní, podráždění, nervózní, apatičtí a necítíme se moc dobře. Začarovaný kruh začíná tehdy, kdy za účelem podávání výkonů konzumujeme různé stimulanty jako např. kávu, energetické drinky atd. což náš organizmus vyburcuje k velmi krátkodobému výkonu, který se pak promění v další únavu a mnohdy ještě větší podráždění.

Negativní efekty stresu na naše zdraví jsou natolik obsáhlé, že k popsání všech by bylo potřeba několik stran. K jeho největším patří vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, bolesti zad, potíže se srdcem, artritida, podlomená imunita, zažívací obtíže, únava a seznam by mohl pokračovat..

Kolem nás se vyskytuje neuvěřitelné množství informací a návodů jak tomuto velmi nepříjemnému a ničivému jevu předcházet, ale tyto všechny většinou fungují na dlouhodobý stres a je jim potřeba věnovat nějaký čas a soustředění. Jak se ale vypořádat s akutním stresem a nervozitou například před schůzkou? To se budu snažit vysvětlit v pár jednoduchých následujících krocích.

Vše začíná s dechem
Mnohokrát vymýšlíme všelijaké postupy, ale to nejdůležitější máme vyloženě pod nosem. Říká se, že průměrný člověk vydrží bez jídla pár týdnů, bez vody pár dní, ale bez vzduchu nevydržíme víc než pár minut. Popsat důležitost správného dýchání je opravdu na vydání knihy, ale následující vysvětlení by mělo čtenářovi více osvětlit celou problematiku.

Základem všeho je pomalé, pravidelné a hluboké dýchání. Na rozdíl od toho, drtivá většina lidí dýchá rychle, nepravidelně a mělce. Náš dech je unikátní proces v tom, že dokáže být řízen vědomě anebo probíhá zcela nevědomě, řízen naším nervovým systémem. Spousta z nás se určitě i sami už několikrát přichytili, že když byly napjatí, nervózní a ve stresu, jak dýchali rychle a mělce. Dokonce když už jsme v takovém dechovém deficitu a přidušení, tak zažíváme častý jev, kdy nám tělo přikáže známý dlouhý nádech a výdech symbolizující – už dost.

Důležitým pilířem je také, abychom náš dech směřovali do břicha – tzv. břišní neboli brániční dýchání. Důvodem proč většina lidí dýchá velmi povrchně a mělce je z důvodu, že dýchají  jen svaly v horní části hrudníku. Náš dech by měl začínat dole do břicha, aby se nám co nejvíce jakoby nafukovalo a pak až přichází na řadu žebra a celý hrudník. Když si budeme dávat pozor, abychom zpomalili, zpravidelnili a prohloubili náš dech, tak po čase si navykneme takto postupovat automaticky a můžeme zcela okamžitě zaznamenat větší příliv energie, větší stresovou odolnost, uvolněné tělo, čistou a klidnou mysl z čehož pramení mnohem vetší sebevědomí a síla, se kterou budeme dělat dojem na našeho partnera nebo partnerku.
Jste zvědaví na další tipy ohledně stresu na rande? Sledujte nadále stránky Date2k a těšte se na pokračování tohoto článku 🙂