Říká se stres ,,tichý zabiják‘‘. Někomu se možná zdá toto prohlášení přitažené za vlasy, ale realita je opravdu taková. Ačkoli částečný stres je pro lidský organismus nevyhnutelný a dokonce potřebný, v dnešní moderní době plné televizí, příchozích mobilních hovorů, textových zpráv, e-mailů, naplánovaných schůzek, rušné dopravy hlasitého prostředí se v něm vlastně nacházíme nepřetržitě. Přijde nám, že jsme vyčerpaní, podráždění, nervózní, apatičtí a necítíme se moc dobře. Začarovaný kruh začíná tehdy, kdy za účelem podávání výkonů konzumujeme různé stimulanty jako např. kávu, energetické drinky atd. což náš organizmus vyburcuje k velmi krátkodobému výkonu, který se pak promění v další únavu a mnohdy ještě větší podráždění.
Negativní efekty stresu na naše zdraví jsou natolik obsáhlé, že k popsání všech by bylo potřeba několik stran. K jeho největším patří vysoký krevní tlak, bolesti hlavy, bolesti zad, potíže se srdcem, artritida, podlomená imunita, zažívací obtíže, únava a seznam by mohl pokračovat..
Kolem nás se vyskytuje neuvěřitelné množství informací a návodů jak tomuto velmi nepříjemnému a ničivému jevu předcházet, ale tyto všechny většinou fungují na dlouhodobý stres a je jim potřeba věnovat nějaký čas a soustředění. Jak se ale vypořádat s akutním stresem a nervozitou například před schůzkou? To se budu snažit vysvětlit v pár jednoduchých následujících krocích.
Základem všeho je pomalé, pravidelné a hluboké dýchání. Na rozdíl od toho, drtivá většina lidí dýchá rychle, nepravidelně a mělce. Náš dech je unikátní proces v tom, že dokáže být řízen vědomě anebo probíhá zcela nevědomě, řízen naším nervovým systémem. Spousta z nás se určitě i sami už několikrát přichytili, že když byly napjatí, nervózní a ve stresu, jak dýchali rychle a mělce. Dokonce když už jsme v takovém dechovém deficitu a přidušení, tak zažíváme častý jev, kdy nám tělo přikáže známý dlouhý nádech a výdech symbolizující – už dost.