Dnes přicházíme s pokračováním článku o nervozitě a stresu na schůzce, konkrétně, jak si s nimi poradit?
Naše řeč těla – postura
Když přijde na komunikaci, většinou si děláme starosti, jen ohledně našich slov a připravujeme si různé fráze, které budeme na případné schůzce říkat. Je bez pochyby výhodou být dobře připravený a umět vést konverzaci, ale pravdou je, že na řeč těla neboli nonverbální komunikace tvoří celých 93% z toho, co říkáme. Je nespočet gest a posunků, které symbolizují nějaký náš vnitřní prožitek nebo emoci a tu mozek vyjadřuje skrze řeč těla. Detailnějšímu popisu těchto gest se budu věnovat v příštím článku, pro nás je totiž v tomto případě důležitá naše postura neboli tělesná pozice. Asi každý si pamatuje, jak nám kdysi naše maminky a babičky neustále říkali věty: ,,No tak, nehrb se pořád‘‘ nebo ,,Narovnej se´´. Naše tělesná pozice je totiž velmi spojená s tím, jak se cítíme a dokonce i s vylučováním určitých hormonů. Sami na sobě můžeme pocítit, že když jsme ohnutí a zkroušení, že se necítíme nějak dobře a to už vůbec nemluvím o tom, jak tímto působíme na okolí či na partnera. Tímto působíme malým, submisivním a hlavně úzkostným dojmem. Dále když neumíme sedět rovně a uvolněně, ale místo toho shrbeně utlačujeme si nejen trávicí orgány ale i bránici a díky tomu se nemůžeme pořádně nadechnout, což je, jak bylo popsáno výše, zásadní. Podle vědeckých výzkumů správná, uvolněná a přirozeně rovná tělesná pozice má za následek větší vyplavování hormonu testosteronu, díky kterému se cítíme více sebevědomě a uvolněně.
Úsměv
Nenucený a upřímný úsměv dokáže okamžitě prolomit ledy. Je i přímo spojený s pocity štěstí a radosti. Neznamená to, ale že se na schůzce budeme celou dobu křečovitě a uměle usmívat, tím bychom žádný dobrý pocit nevyvolali. Jen jednoduše se občas, i když pro to není důvod, usmějte. Budete se lépe cítit nejen Vy, ale najednou i Váš partner či partnerka na schůzce.
Vyvarujte se špatným scénářům
Všichni to známe, protože nějakým způsobem jsme se naučili myslet jen na to negativní a co všechno by se třeba mohlo pokazit. Je velmi těžké prolomit tento zvyk, ale musíme se sami zeptat, jestli se opravdu chceme cítit spatně díky tomu, že budeme přemýšlet nad katastrofickými scénáři. Tímto postupem se totiž automaticky sami přivádíme do stresu a nervózního napětí, kvůli kterému se pak mnohem pravděpodobněji něco pokazí. Ať už je to před schůzkou nebo v jakékoli jiné životní situaci, pokusme si vizualizovat úspěch, dobré pocity, vyrovnaný stav mysli a sebevědomí a jak se budeme například cítit skvěle, po tom co vše dobře dopadne.
Předchozí článek
Tipy jak efektivně zatočit se stresem a cítit se dobře I.
Další článek