Ne vždy se první rande podaří. Občas dochází k tomu, že si přes veškerou snahu s potenciálním protějškem nesednete nebo ho navzdory jeho zájmu odmítnete. Ještě bolestivější variantou je, že byste rádi zašli na další rande, ale ta druhá osoba o to nestojí. S odmítnutím je však možné se vyrovnat. Jak postupovat, když první rande nevyjde a víte, že další se již konat nebude?

Neznamená to, že za to nestojíte

Odmítnutí ani v nejmenším neznačí, že byste byli špatní, málo atraktivní, nudní, hloupí či něco podobného. Člověk se v případě neúspěchu často užírá a obviňuje sám, že není dost dobrý. To však ani v nejmenším neplatí. Ať už jste sebelepší, vždy se najde někdo, komu se nebudete líbit. Každý člověk má jiný vkus a očekává od svého partnera něco jiného. Rozhodně se kvůli tomu netrapte a nepokoušejte se změnit.

Věřte, že (za) to (u)stojíte

Otevřené “ne”, když dojde na zájem o druhou osobu, dokáže pošramotit sebevědomí. Po neúspěšné schůzce si proto vyhraďte chvilku na to, abyste si připomněli, v čem jste dobří. Určitě máte vlastnosti, kterých si na sobě ceníte, schopnosti, které vás činí odlišnými od ostatních, či fyzické rysy, díky nimž si připadáte atraktivní. Připomeňte si všechno, díky čemu jste úžasní, a rázem se budete cítit lépe.

Neanalyzujte přespříliš situaci

Zamyšlet se nad tím, co přesně se pokazilo, samozřejmě můžete, ale nezaobírejte se tím věčně. Neustálé přemílání typu ‘co jsem udělal/a špatně’, ‘co jsem měl/a udělat jinak’ nebo ‘co kdybych místo toho udělal/a tohle…” vás akorát dožene k šílenství. Člověk by se sice měl umět poučit ze svých chyb, ale jedna věc je rozebrat kriticky situaci a úplně druhá věc je se nad ní neustále užírat a přehrávat si ji v hlavě pořád a pořád dokola jako polámanou gramofonovou desku.

Najděte si nové příležitosti

Na světě se pohybuje mnoho lidí, a ten pravý či ta pravá může čekat za nejbližším rohem. Pokud se však po odmítnutí uzavřete do sebe a zavrhnete veškeré randění, zároveň si tím zavíráte možnost potkat nového partnera. Ideálně takového, s nímž si opravdu sednete a budete se vzájemně skvěle doplňovat. Neberte proto neúspěšné rande jako konec světa a raději se zaměřte na to, jaké příležitosti se před vámi otevírají místo toho. Ostatně víte, co se říká: Pro jedno kvítí slunce nesvítí.

Svěřte se svým blízkým

Případným pochybám se lépe čelí ve společnosti. Jestli se tedy vnitřně trápíte, zkuste se svěřit svým blízkým, ať už rodině, přátelům či komukoliv, ke komu chováte důvěru. Ať už vám budou schopni pomoci nebo ne, sdílená bolest je poloviční bolest a tímto způsobem se vám uleví.

Nezobecňujte situaci

Po odmítnutí má občas člověk sklon začít věřit, že podobně to dopadne pokaždé. V takovém případě je snadné propadnout zoufalství a začít se vyhýbat randění, protože všichni jsou přece stejně špatní a tak by nemělo cenu s nimi chodit na rande, že ano? Chyba! Znovu je nutné zdůraznit, že každý člověk je úplně jiný, a to že jste zrovna natrefili na někoho, kdo se k vám z onoho či jiného důvodu nehodil, neznamená, že příště to nevyjde. Tak se nevzdávejte!