V prvním díle našeho seznamovacího seriálu jsme si řekli, jaké možnosti seznámit se s někým máme. Dnes se zaměřme na to, co dělat, nebo naopak nedělat, když si domluvíte schůzku s protějškem, který naplňuje vaše představy, a vyrazíte s ním na „rande“. Radí Olga Lacina ze seznamovací agentury Date2k.

1. S ČÍM NA PRVNÍ SCHŮZKU?

Rozhodně s klidem. Protože když budete nervózní, jen těžko vaše první schůzka může dopadnout dobře. Proti stresu je spousta cvičení. Úplně nejdříve je dobré si uvědomit, že oba jste na schůzce ve stejné situaci. Jdete se seznámit, poznat. Nic horšího, než, že to nevyjde, se stát nemůže. A dýchat. Někomu pomáhá mlčet, jiný více mluví, další to na sebe řekne.

2. ŽÁDNÝ PESIMISMUS A NEVHODNÁ TÉMATA 

Protože se jdete seznámit s někým, kdo se vám líbí a chcete na něj udělat dojem (jinak byste s ním asi na schůzku nešli), chce to následující: úsměv, optimismus a otevřenost. Proto je důležité udělat si před samotnou schůzkou čas na přeladění se z pracovní role do té vlastní a ne na ni utíkat z jednání. Je také dobré si uvědomit, proč na schůzce jsme a co by bylo nepříjemné nám. Jdete si příjemně popovídat, něco zjistit. Zanechat dojem a dojem z druhé strany si odnést. Pozdní příchod, netaktnost, spěch, přílišné dotazy tam nepatří.

3. ZAPOMEŇTE NA PŘEDCHOZÍ VZTAHY

A stejně tak se vyhněte mluvení o bývalých vztazích nebo snad předchozích absolvovaných schůzkách. Váš protějšek nechce (rozhodně ne během prvních schůzek) slyšet, proč vám vztahy nevychází. Navíc si jako „jeden v řadě“ nemusí připadat zrovna komfortně. Ale stejně tak se vyhněte přehnanému plánování budoucnosti, protože to také může zbytečně váš protějšek vystrašit.

4. TRAPNÉ TICHO

Dá se očekávat, že dříve či později na první schůzce nastane. Pokud partner zmlkne, neví, co by řekl, přemýšlí. V takový okamžik je dobré převzít iniciativu a povídat sám, změnit téma. Položit v průběhu vyprávění nějaké otevřené otázky. Většinou se společné téma brzy najde. V nejhorším se prostě nebát situaci odlehčit hláškou typu: „Já tě asi dost nudím, že nic neříkáš, to mne mrzí,“ a třeba si to protějšek uvědomí a „nastartuje“ konverzaci anebo ne, a pak nemá smysl rande dále protahovat.

5. VHODNÉ MÍSTO

Pro první schůzku je vhodné zvolit neutrální místo. Ideální je pak setkat se před zvolenou restaurací nebo na přesně stanoveném místě a jít posléze do vybraného podniku společně. Platí, že oba protějšky by na tom z hlediska znalosti daného podniku měly být stejně. To znamená vyhnout se restauraci, kde máte známé, ať už jde o personál, podřízené nebo známé. Protože dříve či později může být váš protějšek vystavený nepříjemným pohledům nebo snad dotazům méně taktních známých. A pokud už se s někým známým potkáte, je dobré mu, ať už pozdravem nebo pohybem hlavy naznačit, že se nemá přijít pozdravit blíže. Pokud to nevyjde a představení je nevyhnutelné, měla by přijít na řadu zdvořilostní fráze: Je to můj známý/známá a křestní jméno. Méně je více. A pokud je kamarád neobytný, je třeba se s ním jasně rozloučit: Zavolám ti, uvidíme se, dobře se bavte.

Zdroj: http://zena-in.cz/clanek/skola-seznamovani-zakonitosti-prvni-schuzky/kategorie/laska-a-vztahy/rubrika/vztahy-a-sex