Pro nezadané se může zdát seznamka jako ideální volba. Jenže oblíbený způsob hledání partnera dnešní doby může být velmi ošemetnou záležitostí. A to nejen proto, že nikdy nevíte, s kým máte virtuálně tu čest.

„Dlouho jsem se nemohla seznámit a najít k sobě parťáka a jako poslední možnost jsem využila seznamovací aplikaci. Postupně jsem si začala pokládat otázky typu: Proč jsem se pořád neseznámila, když jsou na ní tisíce lidí? Do povědomí se mi začaly dostávat pocity a myšlenky, že důvodem je, že jsem nudná, ošklivá, a proto se mi nikdo neozývá,“ popisuje vlastní příběh paní Petra. 

Ta se, stejně jako mnoho dalších, rozhodla zkusit štěstí a hledat lásku moderním způsobem, skrze seznamovací aplikaci.

Ani na seznamce se však nedočkala žádného většího úspěchu. Tím, jak čas plynul, navázání „normálního“ kontaktu se vyvíjelo spíše negativním směrem a duše paní Petry se začala zahalovat temnotou. Nezdar začínal logicky nakousávat její křehkou psychiku. 


„Stále více se mi na mysl vkrádaly hodně nepříjemné myšlenky, že pro nikoho nejsem dost dobrá, a to se rozvinulo v lehkou depresi a musela jsem vyhledat odborníka,“ říká otevřeně uživatelka seznamky.

Místo štěstí bolest a smutek

Studie skutečně potvrzují, že některé seznamovací aplikace mohou mít negativní dopad na psychiku lidí. Mnoho těch, kdo hledají partnera skrze internet, totiž vnímá seznamku nebo seznamovací aplikaci jako poslední možnost pro seznámení. Pokud nejsou úspěšní ani tam, může to mít opravdu fatální vliv na jejich sebevědomí a následně i celkovou duševní pohodu.

„V poslední době se hodně rozmohlo využívání seznamovacích aplikací, které mnoho lidí vnímá jako neškodné a pouze jako zábavu. Už se ale nemluví o tom, jak mohou začít nenápadně ovlivňovat naše duševní zdraví,“ říká vztahová koučka Iveta Gajdušeková ze seznamovací agentury Date2K a Tvoje láska. 

„Proto doporučuji každému, kdo se chce seznámit a využít k tomu seznamovací aplikaci nebo seznamku, aby si jasně řekl, co od toho čeká.  Pokud se chce opravdu seznámit, tak mu doporučuji využít ověřenou seznamku, která je založená na osobním přístupu,“ dodává.

Zajímavost: Odborníci poukazují na matematiku online seznamek a aplikací, která je neúprosná. Jedno úspěšné rande se rovná oslovení téměř sta profilů

„Depka“ si nevybírá

A nejde pouze o naivní a něžné ženy. Problematika spjatá právě se seznamovacími aplikacemi se týká často také mužů. Ovšem dámy jsou ochotnější o tomto tématu otevřeně hovořit a svěřit se například svým kamarádkám. Z tohoto důvodu začali bít odborníci na poplach.

„Na jednom z našich kurzů, který se týká oslovování žen, se setkáváme u mužů se stále stejnými problémy. Neumí ženu oslovit v reálné situaci napřímo a nedokážou ji zaujmout,“ popisuje Jakub Mertl, spolumajitel seznamky Date2K a Tvoje láska. 

Podle něj se zpravidla jedná o pracovně úspěšné mladé muže, kteří však mají problém se sebevědomím vůči ženám, a proto se uchýlí na online seznamku nebo aplikaci. Tam se ovšem setkají s tvrdou realitou, kdy jim ženy neodpovídají a nereagují, a kruh nepříjemných pocitů se tak uzavírá.

Jak poznám, že mi seznamka škodí?

Hodiny strávené na online aplikaci či seznamce se už ani nedají spočítat, to je první znak začínajícího problému. Když člověk není schopen odložit mobil a stále kontroluje „matche“ nebo zprávy, což mu narušuje jeho osobní nebo pracovní život, měl by určitě zbystřit. Nejvíc patrný je pak problém při nutkavé potřebě kontroly a komunikaci na seznamce v pracovní době.

Pokud dotyčný hodnotí den jako úspěšný podle toho, jestli mu napsal ten skvělý protějšek na seznamce, nebo ne, tak je potřeba to začít řešit. Stejně tak, když člověka extrémně rozhodí odmítnutí.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/seznamka-rande-internet-rizika-vztah-laska-partnerstvi-aplikace.A220119_145647_jpz-laska-sex_skld