Když mi v roce 2013 vypršel poslanecký mandát, trpěla jsem psychicky i fyzicky syndromem vyhoření a opustil mě přítel − vzpomíná bývalá politička Kristýna Kočí. “Takhle ztroskotat v pouhých 28 letech byla hrůza.”

Přestože se před naskočením do projektu “Vévéček” Víta Bárty připravovala na univerzitách v Praze a Paříži na dráhu politoložky, nechtěla už mít po tříleté turbulentní kariéře ve sněmovně s politikou nic společného.

“Několik prvních měsíců jsem nervózně tápala. Kamarádi mi nabízeli pomoc, ale byla jsem hrdá a chtěla si rychle najít něco sama. Neuměla jsem čekat. Teprve profesionální mentor mně vysvětlil, že musím ubrat plyn, uklidnit se, být trpělivá a třeba nějaký čas nedělat vůbec nic. Což bylo zcela v rozporu s mou povahou,” popisuje zlomový moment. “Dnes už vím, že není ostudou upadnout, ale nezvednout se. A tohle byl restart správným směrem.”

Trpělivost a nový start od nuly se mladé ženě vyplatily − především se jí vrátilo sebevědomí. Když Kristýna Kočí založila spolu s kamarádem Jozefem Lucákem komunikační agenturu a byznyspartner ji chtěl orientovat na politiku, měla sílu se s ním rozloučit a zaměřit se na krizovou komunikaci.

Našla také odvahu seznámit se s někým přes seznamku − a koncem roku 2013 poznala svého dnešního manžela Jakuba Mertla. “Přirozenou cestou bych se s takovým typem muže určitě nikdy nepotkala. Přitom jsme si naprosto padli do oka a rozumíme si,” líčí své zkušenosti.

Z nového vztahu nakonec vyplynula i nová kariéra. Už předtím prý slyšela o kvetoucím byznysu seznamovacích agentur v USA, v němž se ročně protočí na dvě miliardy dolarů. Zapojení partnera − ředitele sekce pojistné matematiky v pojišťovně Uniqa − ovšem nabídlo netušenou synergii.

“Při oslavě prvního společného silvestra koncem roku 2013 jsem mu řekla, že bych s ním chtěla takovou agenturu rozjet. A on souhlasil. Tři čtvrtě roku jsme se pak poctivě připravovali. Studovali jsme různé systémy a Jakub upravil algoritmus používaný v USA pro spárování potenciálních partnerů na české poměry,” popisuje dnešní podnikatelka, jak se jí začal plnit doslova “americký sen”.

Koučka, ředitelka i matka

Když měli Kristýna Kočí a Jakub Mertl na podzim roku 2014 svatbu, jejich nově založená agentura napjatě čekala na prvního klienta. Po dvou měsících se přihlásila jedna topmanažerka z poradenské společnosti a pak už se zájemci jen hrnuli. Napomohla tomu prý i reklama, kterou manželé Mertlovi své firmě udělali, když se v únoru 2015 zúčastnili oslav svatého Valentýna.

“Původně jsme čekali, že budeme v plusu tak za dva až pět let, jenže zisk přišel už v prvním roce. A v dalším se mnohonásobně zvýšil,” říká Kristýna Mertlová. Dnes má Date2k ročně několik stovek klientů. Jde převážně o dobře situované podnikatele a manažery, s nimiž individuálně a podle zásad přísné ochrany osobních dat anonymně pracuje 16 vyškolených koučů v Praze, Brně a Ostravě.

“Nyní už si klienty vybíráme a prověřujeme si je,” pochvaluje si expolitička. “Kdo nám není ochoten sdělovat o sobě pravdivé údaje a lhaním si vylepšuje svůj image, toho odmítáme. Prověřeným zájemcům o členství pak zpřístupňujeme nejen naši databázi potenciálních životních partnerů, ale jdeme i do databází spřátelených seznamek,” připomíná mimoděk, že některé bezpečnostní praktiky používané v Bártových VV jí zůstaly nevědomky pod kůží víc, než si je sama ochotna připustit.

Kristýna Mertlová je v agentuře nejen ředitelkou, ale stále i koučkou. Část klientů prý díky jejímu novému příjmení vůbec netuší, že firmě šéfuje nechvalně známá “blonďatá bestie”. Ovšem jiní prý přímo vyžadují, aby je měla v péči právě ona. “Zřejmě vědí, že jim díky osobním zkušenostem mohu garantovat diskrétnost. A možná přicházejí i za příběhem mého vlastního seznámení,” myslí si. O bývalé kolegy z politiky ale údajně nejde, přestože se

V politice jsem se naučila mluvit

Loni se Mertlovým narodil syn Antonín a letos čekají dalšího chlapce. Navzdory mateřským povinnostem se však Kristýna Mertlová nechce práce v Date2k prozatím vzdát. Už odmítla dva investory, jeden z nich prý nabízel za čtyřicetiprocentní podíl v seznamce mnohamilionové investice do marketingu a kancelářského zázemí.

“Kapitál teď ale nepotřebujeme, máme vlastní. A taky si chci všechno vést sama, to je moje povaha.” Přesto podnikatelka racionálně uvažuje, že za tři nebo čtyři roky agenturu stoprocentně prodá. “Až bude z Date2k silná značka,” upřesňuje.

A co potom? Zatím neví. Každopádně 1. května manželé Mertlovi odstartovali novou seznamovací agenturu pro handicapované, na niž získali evropskou dotaci. Kristýna Mertlová se také víc než dosud chce věnovat své komunikační agentuře. “To víte, v politice jsem se naučila mluvit, vždyť jsem se podílela i na sestavování vlády. A to je velká zkušenost,” vrací se obloukem k etapě, kterou před čtyřmi lety nuceně ukončila.

Celý článek naleznete v magazínu Restart nebo na na stránce: https://archiv.ihned.cz/c1-65749390-neni-ostuda-upadnout-ale-nezvednout-se-rika-kristyna-koci-ktera-je-dnes-reditelkou-seznamovaci-agentury