Marianne: Novoroční předsevzetí: konečně se seznámím. Je dobrý nápad si ho dávat?

Někdo si řekne, že od ledna bude chodit do posilovny, někdo že se seznámí. Pokud uvažujete nad tím druhým, máme pro vás rady, jak konkrétně na to. Říct si, že letos chci poznat „toho pravého“, totiž nestačí.

 

Když jste single a došli jste k závěru, že vám to už nevyhovuje, pak nastane poměrně snadno fáze, kdy se rozhodnete, že si někoho najdete. To se ještě umocní okolo Vánoc při sledování pohádek, kde je vám neustále předhazováno, jak je to snadné. Sice nejspíš nejste z královského rodu, ale co naplat! Přece to vážně nemůže být tak složité, když se nápadníci dokáží zamilovat do princezen z pouhého pohledu na jejich portrét. K tomu se blíží Silvestr, na nějž všichni zadaní dostanou polibek, jakmile padne půlnoc. Což vás ve vašem rozhodnutí, že si dáte předsevzetí: letos se konečně seznámím se svou životní láskou, akorát utvrdí.

A je v pořádku si ho dát, ale člověk by neměl tolik tlačit na pilu a spíše to dobře promyslet. „Dát si předsevzetí, že si najdu partnera, je velmi časté. Celkově mi to jako předsevzetí přijde fajn, ale musí se trochu konkretizovat. Se svými klienty bych zkoumala, co to vlastně znamená, protože pouze pak je nějaká šance ho realizovat. Půjdu na online seznamku? Pokud ano, co tam budu dělat? Hledat? Jak často? Je tak dobré stanovit si například, že se přihlásím na seznamku, budu tomu věnovat 20 minut denně a budu na ní alespoň tři měsíce, tedy i třeba přes nějaká odmítnutí. To stejné platí s offline seznamováním – je potřeba ujasnit si, co budu dělat jinak, kam budu chodit mezi lidi, jak se zaměřím na oslovování a podobně. Pokud člověk chce změnu, musí pro ni učinit nějaké kroky,“ říká socioložka a psychoterapeutka, která se zaměřuje na práci s nezadanými, Markéta Šetinová.

Ostatně to tak funguje se všemi předsevzetími. Vždy je dobré mít konkrétní plán, jak jich dosáhnout. Tady ovšem hraje roli, že nejde pouze o vás a nemůžete si tak naplánovat, s kým budete ve vztahu, jelikož zamilování se nedá namyslet dopředu. A k lásce se nikdy nedá nutit.

Nejlepší tak je, pokud máte rádi sami sebe. Cítíte se naplněni, děláte, co vás baví a jste tak spokojeni. Není to požadavek, ale je to milé. A je v pořádku, pokud jste v takové fázi a i tak máte pocit, že vám schází někdo vedle vás – partner, vztah, láska… Ale skutečně se vyplácí být trpěliví a příliš nenaléhat. „Pokud někdo po něčem zoufale touží, druhé to akorát odrazuje. Budu-li se na každého jen trochu se hodícího muže dívat jako na potenciálního partnera, téměř oběť, nejspíš se nebude chtít seznámit. Protějšci obvykle nechtějí být jedinou náplní života toho druhého,“ objasňuje Kristýna Mertlová, majitelka seznamovací agentury Date2k a odbornice na seznamování. „V seznamování prostě platí zlaté pravidlo: být aktivní, ale nic nepřehánět. A hlavně to brát zlehka, znát svoji hodnotu, mít svoje koníčky, přátele, svůj vlastní život a seznamování brát prostě jako hru. Jako něco, co si užíváte, baví vás ten proces poznávání a akce, ale nehroutíte se, když to nevyjde,“ doplňuje.

Občas zkrátka chvíli trvá, než člověk najde někoho kompatibilního, s nímž si bude rozumět a s nímž se oba shodnou na tom, že chtějí být spolu ve vztahu a chtějí na něm pracovat. Důležité je ale nezapomínat na to, že se k rozhodnutí „seznámit se“ se nemusíte vázat s 1. lednem, ale můžete tak učinit kdykoliv během roku. Proto na sebe nevyvíjejte přílišné tlaky. A užijte si vstup do Nového roku po svém.

 

ZDROJ:Novoroční předsevzetí: konečně se seznámím. Je dobrý nápad si ho dávat? (marianne.cz)