Náš vztahový specialista Jakub prozrazuje, jak na randění po rozvodu:

Statistiky i realita jsou neúprosné, rozpadá se každé druhé manželství a bohužel i Vy se počítáte do těchto čísel? Možná jste to byl(a) Vy, kdo prozřel a manželství opustil, možná naopak jste neměl(a) dlouhou dobu ani tušení, že je něco špatně a z ničeho nic jste stál(a) před dveřmi od bytu s plnými kufry. Možná jste měl(a) štěstí a rozvod proběhl rychle a slušně, možná to naopak byla hotová procházka očistcem. A co jestli v tom všem ještě nuceně hrály roli Vaše děti.

Otázky, nejistota a dostatek času
Ať to ale proběhlo jakkoliv, trvalo to sebedéle, jednoho dne si řeknete (nebo už dokonce říkáte), že zase chcete zpátky do sedla a život v osamění už Vás nebaví. Chcete zase začít randit nebo co víc, toužíte znova vybudovat rodinu, pro sebe a možná i pro svoje děti. Jak ale na to? Když na posledním rande jste byl(a) před pár (někdy i desítkami) let? Hlavou se Vám honí jistě tisíce otázek a nejspíš i obav, jestli vlastně vůbec ještě máte šanci poznat toho pravého/tu pravou, jestli jste už svoji dávku štěstí nevyčerpal(a), jestli vůbec ještě umíte randit, jestli se nějak nezměnila pravidla a v neposlední řadě se ptáte sám(sama) sebe, jestli zvládnete další vztahový neúspěch.

Všechny tyhle otázky jsou naprosto logické a běžné, klade si je každý z nás a to nemusí být vůbec po rozvodu. Ve Vaší situaci ale platí, ještě mnohem víc než kdy jindy, že je potřeba si poskytnou čas, někdy i hodně času. Hlavní je hned po rozvodu (nebo ještě hůř v jeho průběhu) nevrhat do dalšího vztahu. Vy totiž potřebujete zejména čas pro zotavení se ze zklamání, čas na to si opravdu důkladně uvědomit, co k rozpadu manželství vedlo i jaké chyby jste udělal(a) Vy a nenalhávejte si, že Vy jste neudělal(a) špatně nic. Pak přichází období klidu, kdy už jste srovnán(a) s minulostí, ale musíte si velmi dobře rozmyslet, co nyní skutečně chcete, kam Vy jste se posunul(a), jaká očekávání nyní od vztahu máte, koho opravdu chcete po svém boku a hlavně proč. Nesnažte se hned zaplnit to prázdní místo vedle Vás, neberte toho (tu) první(ho), počkejte si, vše si pořádně rozmyslete, ale pak hnedka zpátky do hry a randit.

Kamarádka nebo kouč
A pakliže Vám celý tenhle proces nejde, trvá to mnohem déle než by bylo třeba nebo máte v sobě pořád mnoho otázek a nejistot, trápíte se vlastní vinou či pořád nemůžete znova začít, nebojte se přiznat si, že máte „problém“ a vyhledat pomoc. Někdy stačí chápavá kamarádka či kamarád, někdy je potřeba trochu odbornější pohled, psycholog anebo vztahový kouč, který Vám pomůže se ve všem lépe zorientovat. Ale vězte, že už jen přiznání problému je začátek jeho řešení.

Jak se seznámit
Přes rozchod už jste se přenesl(a), už máte i jasno, co a koho chcete, jen ho ne a ne potkat? A vlastně ani nemáte nejmenší tušení, kde se vlastně dneska lze seznámit? Kolegové v práci jsou všichni zadaní, navíc nerad(a) mícháte práci a osobní život a po práci zase běžíte rovnou domů? Nebojte se změnit své návyky, zkoušejte nové koníčky, vyrážejte pravidelně do společnosti. Nebojte se přijmout nečekané pozvání, protože nikdy nevíte, zda zrovna na téhle akci (sportovní akce, večírek u kamarádky doma, oslava, otvíračka nového podniku…), na kterou se Vám zrovna nechce, nepotkáte někoho zajímavého.
Ačkoliv Vám to není úplně možná příjemné, zkuste se obrátit na své známé, kamarády, kolegy s tím, že už nechcete být nadále single a rádi byste někoho zajímavého poznali. Nikdy nevíte, čí brácha nebo kamarádka zrovna hledá právě Vás. A nemějte obavy, nikdo se Vám určitě smát nebude, naopak ocení Vaši vyzrálost.
Stejně tak mohou zafungovat seznamky či seznamovací agentury, u těch jen dobře vybírejte tu, která bude přesně pro Vás. Internetové seznamky či mobilní aplikace se hodí pro mladé, pro vyzrálejší jsou zde specializované seznamky či seznamovací agentury. Stačí jen překonat prvotní nepříjemný pocit, co si o Vás budou jiní myslet a prostě to zkusit. Navíc, výhodou některých seznamek je anonymita, nemusíte mít fotky na internetu a tudíž se o Vašem „hledání“ nikdo nedozví, pokud mu to sám (sama) neřeknete.
Rande
Už jste se seznámil(a), jedno jak, a teďka Vás čeká první rande. Hlavou se Vám honí snad tisíc otázek, řešíte, co si vzít na sebe, přemýšlíte, o čem se budete asi bavit, možná Vás napadne i taková věc, jak to bude s placením a co vlastně od Vás onen (ona)  dotyčný očekává.
Co se oblečení týče, rada je jednoduchá, vezměte si něco, v čem se cítíte příjemně a víte, že Vám sluší. Není dobré si na první rande brát něco úplně nového, protože nikdy nevíte, jak Vám to bude sedět. Pakliže si nejste jistý (á), co Vám sluší, poptejte se kamarádky nebo si nechte profesionálně poradit. Nemusíte hnedka platit drahého stylistu, stačí se mnohdy poptat i v běžném obchodě či obchodním centru. Stejně tak Vám může poradit třeba i Vaše kadeřnice, jaká barva či střih Vám sluší.
Tématy rozhovoru se netrapte, vždy nějaká vyplynou, a když náhodou ne a nebudete se mít o čem bavit, rande prostě slušně ukončete. Nic se neděje, zkusíte to příště znovu. Ale hlavně se tím randěním nestresujte, vždyť seznamování je zábava. Užijte si to!
Předchozí článek