Nikdo není dokonalý. Jednoduché motto a přesto pravdivé. To ovšem neznamená, že by se člověk neměl snažit své slabé stránky vylepšit. Obzvlášť v seznamování a při snaze navázat partnerský vztah je důležité identifikovat své slabosti a usilovat o jejich odstranění či aspoň zmírnění. Některé nešťastné zvyky a povahové slabůstky totiž mohou spolehlivě ukončit i jinak nadějně se rozvíjející pouto mezi dvěma lidmi.
Nesnažte se druhého změnit
Když s někým chodíte na schůzky, je to pravděpodobně proto, že se vám líbí. Něco vám na něm imponuje. Přitahuje vás. To neznamená, že by ten druhý byl naprosto dokonalý. Ale je vám s ním natolik dobře, že dokážete jeho slabé stránky přehlédnout. Pokud však navazujete potenciální vztah s myšlenkou, že si vašeho partnera upravíte k obrazu svému, pravděpodobně se potážete se zlou. Změnit druhého člověka je velmi těžké, ne-li takřka nemožné (aspoň v případě, že o danou změnu sám nestojí). Místo úsilí přetvořit vaši drahou polovičku byste se raději měli zaměřit sami na sebe a zamyslet se nad tím, jestli náhodou nemáte přehnaná očekávání, co se týče možných partnerů (princové na bílých koních bohužel existují opravdu jen v pohádkách).
Nevyhýbejte se hádkám a nesouhlasu
Hádky a protichůdné názory se nevyhnou ani tomu nejidyličtějšímu vztahu. Pokud zastáváte ohledně důležité otázky rozdílný názor, nebojte se pustit do diskuze. Na druhou stranu není dobré strávit dvacet čtyři hodin denně tím, že se budete snažit vyvolávat hádky. Vašeho partnera to brzy otráví a pravděpodobně půjde o dům dál. V tomto případě platí: diskutovat ano, sem tam se pohádat… proč ne? Ale nonstop hysterické scény? Ne.
Komunikace je základ
Lidé bohužel neovládají telepatii (nebo možná bohudík). Rozvíjející se vztah se neobejde bez komunikace. Nemusíte svému protějšku prozradit všechna vaše tajemství, ale měli byste k němu být upřímní a jednat s ním na rovinu. Skrývat své skutečné pocity nedělá dobrotu, obzvlášť když se váš vztah nachází ve fázi, kdy k sobě teprve nalézáte cestu a vzájemně se poznáváte.
Nehrajte si na špehy
Chtěli byste být s někým, kdo vás špehuje a nevěří vám? Pravděpodobně ne, že ano? Tak se snažte nejednat tímto způsobem se svým partnerem. V romantických filmech se často objevují scény, kdy si žena potají přečte SMS zprávy na mobilu svého partnera či jeho e-maily, on se to dozví a následuje hádka či rozchod. Ve skutečném životě to funguje obdobně. Raději než zasahovat druhému do soukromí, nebojte se ho zeptat na cokoliv, co vás zajímá (ale s taktem a bez zbytečných emočních výlevů). Jak již zaznělo výše, racionální konverzace a schopnost s druhým hovořit, aniž byste ztráceli hlavu, je základ, bez něhož se naprostá většina vztahů neobejde.
Žárlím, žárlíš, žárlíme
Se špehováním úzce souvisí další slabost, která je vlastní mnoha lidem. Je jí stará známá žárlivost. Vždycky když vás postihne, pokuste se uklidnit a položte sami sobě otázku, jestli vám váš protějšek opravdu zadal důvod k žárlivosti. A pokud ano, dala by se celá záležitost vyřešit klidně a bez zbytečného melodramatu? V devadesáti devíti procentech případů odpověď na tuto otázku bude ano. Žárlivost může zpočátku vyznívat jako silný projev citů a někteří lidé si ji mohou lichotivě vykládat jako důkaz náklonnosti, ale s postupem času a rozvojem vztahu se často přetvoří v něco velmi ošklivého. Může rovněž jít o zárůdek mnohem závažnějších problémů, jako je snaha zcela tomu druhému kontrolovat život, či dokonce domácí násilí. Na příznaky žárlivosti si proto dejte velký pozor!
Pořád spolu
V počátcích nového vztahu se dostaví euforie a člověk by nejraději s tím druhým trávil veškerý možný čas. To je sice hezké, ale lidé jsou v prvé řadě jedinci, a jako takoví potřebují nějaký čas jen pro sebe. Vaše pouto neutrpí tím, když se neuvidíte každý den – naopak se tím ještě prohloubí, protože v mezičase nastřádáte nové zkušenosti, zážitky a postřehy, o něž se následně budete moct podělit se svým protějškem.
Lhát jako když tiskne
Všichni známe milosrdnou lež, která (většinou) údajně nikomu neuškodí. Ale pokud již od začátku první schůzky nejste upřímní a vymýšlíte si, nedopadne to dobře. Nejenže si budete muset zapamatovat, jaké lži jste přesně svému protějšku navykládali, ale také vám bude hrozit prozrazení z jiných stran (od vašich přátel či rodiny). Proto se vyplatí být upřímný. Se lžemi ve vztahu je to jako se shnilým dřevem použitým na stavbu lesního srubu. Ať odvedete sebelepší práci (ve lhaní či při stavbě), dřív nebo později se špatné základy stejně obrátí proti vám (a vztah stejně jako srub se rozpadnou).
Nízké sebevědomí
Nízká sebedůvěra mívá negativní dopad na všechny oblasti života, vztahy nevyjímaje. Lidé, kteří nevěří sami v sebe, mají sklony od samého začátku zpochybňovat své vztahy a občas je nevědomky takto sabotují. Vyplatí se proto si připomínat, že bez ohledu na své chybičky můžeme přitahovat jiné lidi a zasloužíme si mít někoho, s kým si budeme rozumět a s nímž nám bude dobře.
Negativní uvažování
Někteří lidé mají sklon k randění předem přistupovat negativně. Jaké si to uděláš, takové to máš, říká se, a v tomto případě to stoprocentně platí. Budete-li předem věřit, že schůzka dopadne špatně, že si s vaším protějškem nebudete mít co říct, že se ztrapníte, atd., nejenže se budete zbytečně stresovat, ale zároveň na sebe možná přivoláte to, čeho jste se obávali v prvé řadě. Jedna věc je mít za všech okolností nasazené růžové brýle a druhá věc je předčasně malovat čerta na zeď. V tomto případě je ideální možností zlatá střední cesta.