Tip na rande – dívejte se partnerovi do očí

Navazování očního kontaktu je velmi ošemetná záležitost, jeho správné dávkování vám však může pomoci zaujmout na schůzce partnera.

Očního kontaktu využívají lidé různě, záleží na tom, zda jsou spíše uzavření nebo společenští, jak blízký mají vztah s druhým a působí zde i mnoho situačních faktorů (například při řízení auta se asi nebudete partnerovi při rozhovoru upřeně dívat do očí, to byste si koledovali o pořádný malér).

Na druhou stranu na rande může být oční kontakt s partnerem velice nápomocný. Už před mnoha lety psycholog Arthur Aron prováděl studii, ve které studenti ve dvojicích muž a žena odpovídali na intimní otázky a pak se jeden druhému po dlouhou dobu dívali do očí. Většina účastníků výzkumu pak vypovídala, že je jejich protějšek hluboce přitahoval, jeden pár, který se seznámil na experimentu, se dokonce za půl roku vzal. Tento experiment byl několikrát zopakován a vždy se stejným výsledkem.

Co z toho tedy plyne? Budete-li se svému protějšku dívat při rozhovoru do očí, budete mu pravděpodobně připadat přitažlivější. Kromě toho, že ucítí váš zájem o něj, zde fungují i hormonální mechanismy, které vyvolávají pocity touhy, přitažlivosti, až zamilovanosti. Těmi mocnými hormony jsou adrenalin, který nabudí váš organismus, dopamin, který vyvolává pocit příjemné pohody, a oxytocin, což je hormon spojený s navazováním pout. Také se na plné obrátky rozjede amygdala, která je zodpovědná za zpracování emocí.

A dost už biologie. Co ale dělat, pokud vám oční kontakt s druhým člověkem není příjemný? V tom případě se do očního kontaktu určitě nenuťte, vypadali byste pravděpodobně velmi nepřirozeně, což by mohlo potencionálního partnera spíše vyděsit. Doporučujeme vám vyzkoušet si oční kontakt pomalu nejdříve u svých nejbližších – rodině, přátelích. Když už vám to s nimi trochu půjde, můžete to vyzkoušet například s nějakou další známou osobou a vrcholem vašeho snažení bude následně navázání očního kontaktu s neznámou osobou, například prodavačkou v řeznictví, zelinářem či řidičem v autobuse.

Pak už vám nic nebrání vyzkoušet si tuto novou dovednost na schůzce a přesvědčit se sami o její účinnosti. Nejzajímavější teorie o pohledu do očí říká, že už jen samotné zahledění může podpořit, ba dokonce i probudit pocit lásky. Tak proč to nezkusit?