Ta pravá, ta největší, ta poslední…

Že jsou na seznamkách jenom, zoufalci, lháři a úchylové? Ale vůbec ne. Kristýna i Pavla díky téhle službě našly muže svého života.

„Pořád se píše jen o tom, že tenhle typ seznámení je k ničemu, ale to přece není pravda. Dokonce jsem zvažovala, jestli nedat dohromady skupinu lidí, kterým seznamka pomohla“, řekla mi hned v úvodu Pavla Freji. Ona, ale i bývalá politička Kristýna (kdysi Kočí) nedají na tenhle způsob hledání toho pravého dopustit.

Je to hanba?

Říkáte si, že je trochu pné najít si partnera přes seznamku? Že je to dokonce malinká ostuda? Přirozené přece je, že vás muž sbalí v baru, na zastávce nebo v práci. Nebo ne: „Mám zkušenost se svými přáteli a vůbec s lidmi z okolí, kteří dlouhodobě nemohli najít partnera. Dřív nebo později totiž kolem sebe máte stálý okruh známých, a příležitostí najít někoho nového je méně a méně,“ vysvětluje Veronika Vinterová důvod, proč kdysi založila seznamovací agenturu Náhoda. Prostě nových lidí moc nepotkáváme, seznámit se na ulici má odvahu málokdo, ale po lásce a funkčním vztahu toužíme všechny a všichni. I to je důvod, proč to zkusit přes seznamku.

Hledejte puzzle

Než začnete svět seznamovacích serverů a agentur oťukávat, srovnejte si v hlavě, co přesně chcete. Spousta žen píše, že kamaráda, ale myslí životního partnera. Problém je, že ženy se v inzerátech často podceňují a bojí se přiznat, co od muže očekávají. Uvědomte si, jaká je vaše hodnota, a chtějte partnera, před kterým nebudete muset nic předstírat a který se k vám bude hodit. Pokud milujete výlety, s hospodským povalečem dlouho nevydržíte. Jestliže je pro vás rodina na prvním místě, chlap, který nesnáší děti, pro vás nebude to pravé ořechové. Každopádně za vyzkoušení to stojí, protože přes internet se seznamuje čím dál víc lidí. Pokud ještě váháte, jestli tahle cesta pro vás, přečtěte si příběhy Pavly a Kristýny. Možná v nich najdete inspiraci.

„Musíte mít hlavně trpělivost“ Kristýna Mertlová (Kočí)

S menšími nebo většími úspěchy hledala svého vyvoleného od osmnácti let. Seznámit se „klasickou“ cestou prý nebyl problém do chvíle, než se z ní stala veřejně známá osoba. Od té doby bylo všechno jinak. „Extrémní pracovní vytíženost, omezené možnosti potkat někoho nového a v neposlední řadě věk a touha se usadit mě dovedly k tomu zkusit seznamku,“ říká bývalá politička.

S čím jste do seznamky šla?

Rozhodnutí zkusit seznamku ve mne zrálo rok a šla jsem do toho s velkými obavami, ne-li přímo strachem. Bála jsem se, že se to „provalí“ a moje soukromí se bude opět probírat veřejně nebo ještě hůř budu muset čelit novinovým titulkům typu „Zoufalá Kočí se nedokáže seznámit“. Ale asi nejvíce jsem se bála toho, že to nevyjde a já zůstanu sama, neboť se ukáže, že jsem příliš náročná, vybíravá, komplikovaná apod. Na druhou stranu jsem si moc dobře uvědomovala, že už nejsem úplně nejmladší a jestliže chci založit rodinu, mít děti a spokojený fungující vztah, musím pro to něco udělat a nejenom čekat až se ten princ na bílém koni objeví u mne v obýváku.

Kolik rande jste absolvovala?

Na rande jsem šla jenom vlastně dvakrát, s tím že moje druhé rande byl můj manžel a že je to ON jsem věděla téměř po 20 minutách. Ale moc dobře si uvědomuji, jaké jsem měla neuvěřitelné štěstí. A vlastně na to druhé rande málem ani nedošlo, protože to první bylo vážně katastrofa. Celkově právě naše vlastní zkušenosti ze seznamování prostřednictvím seznamky se staly důvodem, proč jsme se s manželem rozhodli si založit vlastní exklusivní seznamovací agenturu pro náročné.

Co je na tomhle typu seznamování překvapivé?

Jak strašně anonymní to seznamování přes internet skutečně je a jak lehce se člověk spálí. Neboť se mnozí vydávají za někoho úplně jiného, používají naprosto neaktuální nebo dokonce úplně jiné fotky, prezentují jiná povolání, než mají, lžou o věku, vzdělání a hlavně svých vztazích, dětech nebo dokonce o tom, že se chtějí seznámit seriózně, když jim jde jen o sex. Na druhou stranu, můj osobní příběh ukazuje, že to opravdu vyjít může. Jen musíte mít trpělivost, vůli a ochotu trávit spoustu času dopisováním si s někým neznámým a hlavně se vnitřně připravit na to, že to prostě několikrát nevyjde – nebrat si to osobně.

Jak proběhlo vaše „osudové“ rande?

Když jsem přišla a před restauraci, už tam na mne čekal opravdu moc hezký a sympatický muž. V duchu jsem se usmála a říkala si, že by to nemusel být vůbec špatný večer. A během dalších dvaceti minut jsem věděla, že je to ONO, neuvěřitelně jsme si rozuměli, měli stejné názory, hodnoty. Dokonce jsem porušila snad všechna možná pravidla prvního rande včetně otevření zakázaného tématu – děti. Hned jsme se shodli, že bychom oba rádi velkou rodinu, tedy ideálně 3 děti. Nejvíc úsměvné, ale vlastně úžasné, bylo, že můj manžel vůbec nevěděl, kdo jsem. Když jsem mu to řekla, odešla jsem na toaletu a dala mu tím šanci v klidu se vzdálit, pokud se vyděsil. A byla jsem opravdu moc šťastná, když jsem ho při návratu pořád viděla usmívat se u stolu.

Jak se pak vyvíjel váš vztah?

Stejně úžasně jako naše první rande. Od první chvíle jsem neměla nejmenší pochybnosti, že on je ten pravý. Zbožňuji, jak úžasný člověk to je. Stejně jako to, jakým člověkem dělá mě. Jakub je neuvěřitelně inteligentní, vyrovnaný, otevřený, trpělivý a tolerantní ke všem mým potrhlým nápadům, dává věcem řád a mně neskutečnou podporu, stabilitu a jistotu. Umí snad všechno na světě, je můj nejlepší přítel a dokonale mě zná. Navíc je to milující partner, úžasný milenec a hlavně naprosto senzační táta našeho syna.

 Podle čeho „kandidáta“ na rande vybírat radí Kristýna Mertlová (zakladatelka Seznamky Date2k)

Seznamování prostřednictvím seznamek je trendem doby a rozhodně neříká nic o tom, že by s vámi bylo cokoliv v nepořádku. Jen prostě nemáte tolik příležitostí a času potkat někoho nového. Z vlastní zkušenosti doporučuji:

Zvažujte, jakou seznamku využít. Zajímejte se, o to, jak a za co se v ní platí, jakou má úspěšnost nebo třeba garance. Můj osobní tip je buď se obrátit přímo na profesionály v oblasti seznamování, kteří vám ušetří čas a omyly, anebo se obrnit trpělivostí a počítat s dostatkem času věnovaného dopisování si s množstvím „kandidátů“ a jejich důslednému prověřování.

Nebojte se ptát. Muž, který to myslí seriózně a nejmu jenom o rozptýlení, se o vás taky rád něco předem dozví, aby zjistil, zda to má vůbec smysl. A nebude hned tlačit na osobní setkání.

Nevypisujte dlouho. Nějaké měsíční dopisování bez osobní schůzky nemá cena. Protože pak se může lehce stát, že se přes e-maily do protějšku „zamilujete“, a pak s hrůzou na osobní schůzce zjistíte, že vlastně vůbec není takový, jaký jste si myslela, že vypadá úplně jinak a má jiné názory. Nebo ještě hůr – že on nechce vás.

Zdroj: Blesk pro ženy, číslo 22, 30. května 2016