Čeští muži jsou při seznamování opatrní. Bojí se “zoufalek” a “zlatokopek”. Náklady na první rande se musí vejít do tisíce korun. Vyplývá to ze statistiky velké seznamovací agentury.

“Víc než tři čtvrtiny mužů přiznávají, že se bojí odmítnutí v reálném životě, nevědí, jak na něj reagovat, řadu z nich dokonce na určitou dobu paralyzuje od odvahy zkoušet to znovu,” tvrdí Kristýna Mertlová, majitelka seznamovací agentury Date2k. 

Další rozšířenou obavou u mužů je podle ní strach z toho, že narazí na takzvané zoufalky nebo zlatokopky. “Muži starší 35 let, kteří dojdou do fáze, že by se chtěli usadit a založit si rodinu, mají také jasnou představu o partnerce. Vyžadují, aby byla vyrovnaná, aby měla uspořádané hodnoty a aby jejím jediným nenaplněným očekáváním byl ten správný muž pro život – tedy on,” říká Kristýna Mertlová.

A právě proto se podle ní muži tolik bojí žen starších třiceti let, které označují za takzvané zoufalky, tedy ženy, které nehledají ideál, ale prostě někoho, kdo si je vezme a s kým si naplní touhu mít dítě. Podle Mertlové tato obava souvisí s “křehkou psychikou mužů”: “Nechtějí si připadat využívaní a jako prostí dodavatelé genofondu,“ říká.

U mužů, kteří ve svém profesionálním životě dosáhli určitého postavení, se navíc často objevuje obava, že narazí na protějšek, který nebudou zajímat z lidského, ale z materiálního hlediska, tedy na takzvané zlatokopky.

“Proto jsou na prvních schůzkách velmi opatrní, nedávají najevo svůj společenský status, volí méně okazalá místa či restaurace a obecně se snaží, aby náklady na jednu schůzku nepřesáhly tisíc korun v případě, že její součástí je společná večeře. Právě tato částka pro ně představuje jakousi psychologickou hranici únosnosti nákladů na to, že se jejich protějšek neukáže být tím pravým,” uvádí majitelka seznamovací agentury.

Podle ní i kvůli těmto obavám roste trend seznamování přes online seznamky, Tinder a další platformy. Například odmítnutí v online prostředí je pro muže méně traumatizující. Některé online seznamky navíc nabízejí služby takzvaných vztahových koučů, kteří s případným zájemcem projdou jeho očekávání, názory a postoje. 

zdroj:https://www.dotyk.cz/publicistika/cesti-muzi-se-pri-seznamovani-desi-zoufalek-azlatokopek.html