iDnes.cz NA KAFI: Online seznamkám dominují muži. Na jednu ženu čekají tři

Kristýna Mertlová založila svou seznamovací agenturu Date2k s manželem Jakubem Mertlem, kterého si – jak jinak – našla na seznamce. Jak sama říká, nebýt seznamky, nejspíš by se jejich životní cesty nikdy neproťaly.

„Před více než deseti lety jsem model individuálního seznamování na seznamkách hledala, ale nenašla. Nemohla jsem a nechtěla jsem na seznamkách veřejně prezentovat svou fotografii. Nepřála jsem si, aby moje fotka visela někde na internetu a aby ji viděli všichni. A také jsem si uvědomovala potenciální nebezpeční internetových seznamek: to, že nikdy nevíte, kdo na druhé straně je a jestli to seznamování myslí stejně vážně jako vy,“ vysvětluje důvody, proč vkročila do světa hledačů lásky a začala jej sama tvořit.

PODCASTY iDNES.czŽenský svět do uší. Redakce ONA pro vás rozjela nové podcasty. NA KAFI najdete na iDNES.cz ale i na platformách, jako je Spotify, Apple nebo Google. Ať se vám dobře poslouchá…Redaktorka Martina Procházková moderuje nový podcast Ony Dnes: Na Kafi

Prostřednictvím online prostředí se celosvětově seznamuje nejvíce lidí. Pandemie covidu tento trend ještě posílila, protože v době lockdownu to byla v podstatě jediná možnost, jak svůj protějšek poznat. Podle posledních dat od společnosti Behavio je to v USA téměř 40 procent lidí a v Česku 22 procent lidí.

Dotaz padl i na to, kdy je na online seznamkách nejrušněji. „Hned na začátku ledna. Strašně moc lidí si dává předsevzetí najít si partnera, ale dle mého v tom obrovskou roli hraje i to, že lidé prožijí Vánoce o samotě a do nového roku už jdou s tím, že si to další Vánoce přejí změnit a strávit je po boku nového partnera nebo partnerky. Naběhnou pak na seznamky nebo do fitek,“ řekl host podcastu.

Méně rušno je na seznamkách během letních měsíců. „Spousta lidí odjíždí na dovolenou a spousta doufá, že v létě, když jsou lidé u vody, na grilovačce, na festivalech, na těchto místech toho pravého či pravou potkají. Na seznamky se pak vracejí zase v září s tím, že to nevyšlo…“

Padesátníci na seznamkách jedou

Kdo online seznamky využívá nejčastěji? „Spousta lidí si myslí, že starší generace 50+ se online neseznamuje, ale je to velký omyl, protože tato generace je na seznamkách jednou z nejsilnějších. Jsou to lidé zběhlí v počítačích, pohybují se v tomto prostředí přirozeně, takže tato skupina tam ve velké míře dominuje,“ vysvětluje seznamovací koučka.

Na online seznamkách stále platí obligátní převaha mužů v silném poměru k ženám 3:1. „Například ve věkové kategorii kolem třiceti let je převaha mužů naprosto jasná napříč různými seznamkami. Nicméně jejich dominance s věkem klesá a někdy kolem 55 roku věku se síly vyrovnávají se ženami. Pak už je ženy předhánějí,“ vysvětluje Mertlová.

Čím si tuto převahu vysvětlit? Podle Mertlové mladí muži dříve dospějí k rozhodnutí seznámit se, vyhledávají vážný vztah a chtějí se usadit. „Zatímco my ženy v dnešní době seznamování odsouváme. Je pro nás dnes důležitější dostudovat, rozjet kariéru, poznat svět, a pak k tomu přicházíme až kolem 35 let, ne-li v pozdějším věku,“ dodává.

Během natáčení podcastu jsme si povídaly o tom, jak si u různých generací stojí celosvětové online seznamky typu Tinder nebo Bumble a proč už je mladá generace Z tolik nevyhledává. Probraly jsme, jak dlouho je dobré si s protějškem ze seznamky psát a proč je nejlepší dát si s ním nejprve online rande. Nebo proč se z online seznamování často stane dlouhá a neúspěšná anabáze, která nás nakonec vysaje a od dalších pokusů na vztah úplně odradí.

Kristýna MertlováNarodila se v roce 1985 v PrazeJe vdaná, má čtyři děti.Po gymnáziu absolvovala magisterský obor politologie na FFUK, během něhož stipendijně studovala v Paříži, a také ukončila dvousemestrální studium na CEVRO Institutu v Praze.V letech 2010–2013 vykonávala poslanecký mandát v Parlamentu ČR. Byla programovou ředitelkou a radní již neexistující strany Věci veřejné i předsedkyní jejího poslaneckého klubu.Po odchodu z politiky v roce 2013 začala podnikat. Se svým manželem, pojistným matematikem Jakubem Mertlem založili individuální seznamovací agenturu Date2k. Později založili seznamku pro handicapované TvojeLaska.cz, Jakub Mertl je autorem unikátního algorytmu párování LoveReport.Kristýna Mertlová, spolumajitelka seznamovací agentury Date2k

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/podcast-na-kafi-seznamovani-seznamka-date-2k-kristyna-mertlova.A230302_153045_ona-vztahy_taj?