Jak vlastně vzniká láska? Seznamují se lidé z Moravy jinak než lidé z Čech? Budete se divit, ale ano. Podle posledního výzkumu je i to, kde bydlíte, pro vztahy důležité.

Když nemůže hora k Mohamedovi, musí Mohamed k hoře. Tak to se říká už dlouho. V lásce je to ale v tomto ohledu složité. V některých krajích se lidem za „horou“ běží mnohem snadněji, zatímco jinde to může být problém. Právě vzdálenost, jež milence dělí, hraje u Čechů důležitou roli. 

„Každý chce protějšek ze svého okolí, ale tím si naši klienti snižují možnosti k seznámení,“ popisuje na úvod vztahová koučka Iveta Gajdušeková ze seznamovací agentury Date2K a Tvoje láska. Sama uvádí, že v tomto rozdíly mezi kraji nevidí. Objeví se ale ve chvíli, kdy skutečně dojde na lámání chleba a milenci z jiných oblastí mají šanci spolu vážně začít randit.

Nejhlasitěji v tu chvíli vyzvání varovný zvon na Moravě a ve východních Čechách. Tam mají lidé nejmenší chuť se kvůli lásce stěhovat. Platí to hlavně o ženách z Moravy. Ty podle výzkumu sice zprvu tvrdí, že jim větší vzdálenost nevadí, ale když o ně stojí někdo z jiných končin země, odmítnou ho. 

Muži jsou podle expertů v tomto ohledu mnohem otevřenější. Čekají totiž, že to bude žena, kdo se k nim posléze nastěhuje, a nikoli, že změní bydliště oni. Když se to ale nestane, prásknou do bot.

Pražané na rande moc nespěchají

Podobně netolerantní ke vztahům na dálku jsou lidé z Královéhradeckého nebo Pardubického kraje. „Z naší zkušenosti klienti z těchto krajů vždy požadují, aby se partner stěhoval za nimi. Jen výjimečně je to naopak,“ popisuje situace v těchto oblastech Gajdušeková.Covid v tomto trochu zahýbal figurkami na šachovnici. Podle výzkumů se celosvětově na sociální sítě vrhli i starší, nebo dokonce i staří lidé. „Oproti předcovidové době se na počítačové randění vrhlo jen v Americe až o 35 procent více seniorů,“ tvrdí odbornice Rebecca Weber.

Podle ní používají stejné cesty či aplikace jako mladí. U nás se takto stýkají spíše lidé z maloměst. Ve velkých městech pořád ještě sází na setkávání například v parku nebo při venčení psa. A na vesnicích není počítač tak oblíbený.

Nebojte se lásky na pracovišti

Všude v naší republice však poslední dobou platí, že je dobré neuzavírat se před láskou v práci. Ostatně často je to jediné místo, kam lidé chodí.

Vztahy na pracovišti jsou vždy trochu vachrlaté, ale když víte, jak kdo reaguje ve vypjatých situacích v zaměstnání, můžete odhadnout i jeho reakce v soukromí. Navíc odpadá to úplně prvotní oťukávání, které je zvláště pro starší lidi už trochu otravné, protože základ si předáte i při hovorech o práci.

Stejně tak je dobré vsadit na kamarády. Pokud ti vám někoho doporučí, máte aspoň jistotu, že jejich přísným sítem už prošel. Hlavní je na lásku nezanevřít, ať už se vyskytujete kdekoli. S ní je to sice někdy těžké, ale bez ní o mnoho smutnější.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jenprozeny/laska-sex/vztah-partner-stehovani-kde-se-seznamit-vzdalenost.A220107_191724_jpz-laska-sex_abr