Seznamování a randění se stejně jako ostatní oblasti lidského života částečně přesunulo před obrazovky počítačů. Než se dvojice sejde, musí být kreativnější než dřív, aby vymyslela ten nejvhodnější způsob, jak společně strávit čas. V kurzu tak jsou například procházky, ale také negativní výsledky antigenních testů.

Přestože pandemie koronaviru loni na jaře randění zbrzdila, po několika měsících si na ni všichni zvykli. A vzhledem k tomu, že během lockdownu narostl pocit osamělosti, začali lidé víc než dřív využívat kdysi poslední, nyní takřka jedinou možnost, jak se seznámit – online seznamky.

Zatímco na jaře byla poptávka podle ředitelky seznamovací agentury Date2K Kristýny Mertlové minimální, na podzim a po Novém roce narostl zájem enormně.

V Česku podle Mertlové hrály roli i Vánoce, které řada lidí strávila o samotě, neboť jindy běžné kontakty s přáteli a rodinou byly značně omezené. „Lidem najednou došlo, že jim vlastně single život nevyhovuje a chtějí to změnit,“ uvedla.

Seznamovací agentura Náhoda pak podle ředitelky Veroniky Vinterové eviduje kromě postupného zvyšování zájmu o online seznamování také poptávku po podpoře v oblasti psychiky, která během pandemie dostává zabrat. „Často se proto stává, že klienti nenaskočí rovnou do seznamování, ale nejdříve začínají s našimi odborníky pracovat na své psychické kondici,“ přiblížila.

Přibylo uživatelů i interakcí

Většina těch, kteří online seznamovací aplikace či seznamky použili, se shoduje, že jim seznamování přes internet dává možnost potkat partnery, na které by jinak nenarazili. Tím spíše v situaci, kdy jsou zavřené hospody a kavárny a nedají se využívat ani sportoviště nebo sedět venku, kde by jinak seznámení mohlo proběhnout.

Nyní v zimě se podle socioložky a psychoterapeutky Markéty Šetinové jinak než online seznámit prakticky nedá. „Data ze seznamek ukazují vysoký nárůst uživatelů a hlavně interakcí mezi nimi. To je vlastně dobrá zpráva: na seznamkách tedy jen nekoukáme, ale aktivně spolu komunikujeme,“ popsala.

Jinak to vidí čtyřiadvacetiletá Zuzana, která si s aplikací Bumble krátí dlouhou chvíli během lockdownu v cizině. „Mám dojem, že seznamovací aplikace teď používá víc lidí, kteří se jen nudí, ale reálně od toho nic nechtějí. Ale je větší šance najít tam někoho normálního, kdo by tam třeba jinak nebyl,“ p

Online seznamky zažívají boom.

Místo baru háj

V kurzu jsou nově místo kaváren, barů či hospod procházky kolem výdejových okének. „Na jaře se nezanedbatelná část prvních schůzek odehrávala online, trochu v duchu společná káva přes monitor. Teď už videohovory nikoho moc nezajímají a všechna (první) rande vypadají víceméně stejně: procházka a výdejní okénko,“ popsala Šetinová.

To ostatně potvrzuje také pětadvacetiletá Iveta. „Nejsem z Prahy a ani po roce studia se tady pořád moc dobře neorientuju. Vždycky jsem si proto říkala, že až budu mít čas, začnu chodit na procházky,“ vypráví. První vlna pandemie koronaviru ji sice uvěznila doma, s rozvolňováním opatření loni v květnu však spojila hned dvě aktivity – turistiku a randění.

„Vždycky ty kluky žádám, aby mě vzali na místo, které se jim líbí,“ vysvětluje a s úsměvem dodává, že už takhle viděla například Šárecké údolí, Ďáblický háj a několikrát Vítkov či Stromovku. „Vždycky jsme to spojili s kávou, případně nějakým piknikem, když bylo hezky. Opravdu to bylo o moc lepší než na sebe křičet někde v baru.“

Procházky však nejsou jedinou alternativou. Páry často využívají kromě klasického psaného chatu také videohovory. „Omezené možnosti logicky vedou k intenzivní komunikaci a randění online se snahou o jakousi simulaci tradičního rande,“ přiblížila Mertlová.

Dvojice si tak například společně pustí film a následně nebo v průběhu ho komentuje nebo si dá rande přes webkameru a třeba si k tomu objedná stejné jídlo a otevře víno. „Mohou tak vytvořit dojem, že jsou společně na večeři,“ uvedla. Výjimkou podle ní nejsou ani večeře v autě.

Randění v časech koronaviru je složitější než kdy dříve. Políbení přes roušku není ono.

Koronavirové konverzování

Zuzana si pochvaluje, že se lidé mohou na procházce poznat hlouběji a v jiném prostředí. Takové schůzky jsou však značně limitované počasím. Nejedno rande tak padlo kvůli dešti, silným mrazům nebo brzké tmě. Pokud se ale uskuteční, potenciální partneři spolu musí komunikovat bez obezličky alkoholu, což dělá konverzaci možná trochu stydlivější, ale hlubší a reálnější.

Komunikace se proměnila i podle Šetinové, protože se lidé nyní musí v kontextu epidemie dříve bavit o vážných věcech. „Někdo na covid nevěří, někdo chce jít na test před každou schůzkou. Musíme se tedy otevřít, sladit a dohodu dodržovat – a to je vlastně sbližující,“ popsala.

Ke koronaviru se ostatně stáčí některé konverzace hned od začátku. Někteří se zajímají, zda dotyční prodělali covid-19, případně jestli jsou očkovaní. „Někdo to má dokonce na profilu a viděl jsem i fotky s negativními testy,“ potvrdil pracovník v IT František. „A v téhle době to je, co si budeme povídat, docela fajn vědět.“

Dobrou zprávou může být, že podle nejnovějších výzkumů také stále více lidí hledá na online seznamkách vážný vztah a i pozvání domů může být nevinnější než kdysi. „Zatímco před pandemií pozvání domů často znamenalo nevyřčený příslib fyzického sbližování, dneska se jeho význam trochu přerámoval. A mnohdy skutečně znamená jen společné vypití kávy,“ míní Šetinová.

A ti zbylí se zase snaží využít vládních opatření ve svůj prospěch: „Během dvou dnů mi asi pět kluků napsalo něco ve stylu ‚Zákaz vycházení začíná v devět, tak co se sejít v osm u mě? Pak můžeš rovnou zůstat do těch 4.59‘,“ směje se doktorandka Petra, která si na Tinderu krátí dlouhé chvíle.

Jak na závěr podotýká Mertlová, je dobré intenzivně sledovat nejen to, jak se potenciální protějšek dokáže s nynější složitou situací vypořádat, ale také jak kreativně k randění přistupuje a jak se snaží. „Nakonec člověka nejlépe poznáte v době, kdy musí vykročit ze své komfortní zóny. A randění je právě o tom poznat toho druhého a zjistit, zda je to ten pravý či pravá,“ uzavírá.

Zdroj: https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/randeni-tinder-bumble-koronavirus-lockdown-seznamky-trendy.A210222_112217_domaci_vlc