První rande může být stresující. Člověk se obává, aby udělal dobrý dojem, aby si měl s druhým o čem povídat, aby v hovoru nenastávaly trapné pauzy… Vybrat vhodné téma k hovoru není snadné. Proto vám v tomto článku doporučíme, která témata se na první schůzku s možným budoucím partnerem hodí a pomohou vám se uvolnit a zažít příjemné chvíle.

Zájmy

Vrána k vráně sedá, říká se, a to zahrnuje i společné zájmy. Proto se neobávejte začít bavit o svých koníčcích. Určitě existuje činnost, jíž se rádi věnujete, která vás naplňuje a přináší vám potěšení. Když na toto téma přijde řeč, váš protějšek uvidí, že se snažíte zaplnit svůj život i něčím jiným než jen prací, a že je s vámi zábava. Samozřejmě je sympatické, pokud sdílíte stejné zájmy, ale i když se každý věnujete jiným věcem, neznamená to nutně, že se k sobě nehodíte. Naopak si můžete rozšířit své obzory a třeba i zjistíte, že vás ona doposud neznámá činnost zajímá a rádi byste si ji vyzkoušeli.

Cestování a zážitky z minulosti

Žádný člověk není nepopsaný list. Každý z nás v sobě skrývá mnoho zážitků a zkušeností, které si dodnes pamatuje. Během prvního rande se hodí poptat, jestli dotyčný člověk rád cestuje, a kam již měl možnost zavítat. Rozdílné kultury jsou fascinující a nabízejí mnoho možností k dalšímu povídání. Opět platí, že jeden z vás mohl navštívit jiné země než ten druhý, a vzájemně se můžete podělit o své zkušenosti. Nemusí však nutně jít pouze o cestování. Zkoušeli jste v minulosti něco zajímavého? Skákali jste bungee jumping či se setkali se zajímavými lidmi? Nebojte se svěřit! Je lepší se pochopitelně zaměřit na pozitivní zážitky a ty negativní si schovat na později, ideálně až se budete lépe znát a více si důvěřovat.

Domácí mazlíčci a přátelé

Zvířata tvoří důležitou součást života mnoha lidí. Psi, kočky, papoušci, želvy, morčata, králíci, hadi… a takto bychom mohli pokračovat hodně dlouho. Když se svému protějšku svěříte, že chováte domácího mazlíčka, otevíráte si tím další možné téma k hovoru. A navíc mu tím naznačujete, že vám záleží na zvířatech a jste schopní se o ně starat, což pravděpodobně znamená, že se vyznačujete laskavou povahou. Stejně tak se nebojte podělit o vtipné zážitky s přáteli, ale dejte si pozor, abyste nezabíhali do příliš intimních detailů a vždy respektovali soukromí lidí, o nichž hovoříte.

Počasí a všední záležitosti

Slunce nad hlavou či sníh v zimě jsou věci, které zažívá každý. Na prvním rande se lidé víceméně oťukávají a podobně neformální témata mohou odstartovat hovor. Pravděpodobně nestrávíte mnoho času tím, že byste hovořili o počasí, ale jako zahájení příjemné konverzace tyto všední otázky fungují.

Práce, škola a budoucí cíle

Každý z nás se věnuje něčemu jinému, a má díky svým pracovním či studijním zážitkům o čem vyprávět. Zajímejte se o to, čím se ten druhý zabývá, a co plánuje do budoucna. Pokud by se však mohlo zdát, že mu není příjemné hovořit o svých dalších plánech, chytře zaveďte téma jiným směrem. Někteří lidé jsou citliví na povídání o svých cílech, protože je nutně nemusí mít v danou chvíli stoprocentně ujasněné či právě zažívají menší či větší životní krizi.

Ať už se budete bavit o kterémkoliv z výše zmíněných témat či načnete jiné, nezapomeňte se aktivně zajímat o váš protějšek, pokládat mu otázky a poskytovat mu prostor k tomu, aby se sám vyjádřil. Nic spolehlivěji nezkazí první rande, jako když neustále mluvíte jen o sobě a druhého nepustíte ke slovu. Pak už ani moc nezáleží, o čem byste hovořili… celkový dojem by byl negativní. Hlavně se však příliš nestresujte – rande je určené k tomu, aby se na něm lidé odreagovali a pobavili, takže nemá cenu se ho příliš bát.