Máj je lásky čas. V současné době, kdy jsou možnosti seznámení a setkávání omezené, řada z nás ráda využije služeb seznamovacích portálů. Takové prostředí však může vytvářet bariéry pro osoby s hendikepem. To se rozhodli změnit manželé Kristýna a Jakub Mertlovi, zakladatelé seznamky Tvoje Láska. Projekt vede Michal Sněhota, který se narodil s dětskou obrnou a částečně využívá invalidní vozík. Byl také jedním z prvních klientů služby a našel díky ní svou životní partnerku. Portál boří veškeré mýty o tom, že by hendikepovaní měli randit nebo se přátelit jen mezi sebou. „Opak je pravdou a i u nás na portálu vidíme, že je běžné, že obě skupiny se prolínají, a je to tak jenom správně. Právě s touto myšlenkou jsme Tvoji Lásku zakládali,” říká pro HFC Jakub Mertl, absolvent doktorského studia matematiky Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy.

Manželé Mertlovi, kteří se taktéž potkali na seznamce, již několik let vedou seznamovací agenturu Date2k. Ta nabízí párovací algoritmus, který matematik Jakub vymyslel. „Náš unikátní algoritmus páruje lidi na základě osmi úrovní. Každá oblast se skládá z několika otázek, které mají různou důležitost a jsou vyhodnoceny v souladu s odpověďmi protějšku. Čím větší skóre dvojice dosáhne, tím mají větší šanci, že si budou rozumět, budou mít společné zájmy a stejný názor na budoucnost,” popisuje Jakub Mertl.

Láska pro všechny?

V úspěšném konceptu však zakladatelé po nějaké době objevili trhlinu. „Jak jsme v hledání vhodných protějšků úspěšní, v případě Michala jsme zjistili, že jakmile zmíníme, že má hendikep, všichni ho automaticky odmítají, jako kdyby pro ně vědomí hendikepu u protějšku bylo něco na překážku,“ vypráví Kristýna Mertlová. Jejich nový projekt Tvoje Láska se tedy zaměřil na pomoc lidem s hendikepem najít si partnera pro život nebo kamarády. „Protože u řady našich uživatelů je právě hledání přátelství tou základní motivací, neboť jim třeba hendikep ani nic jiného nedovolí,” upřesňuje Jakub Mertl a dodává, že Tvoje Láska již pomohla k seznámení stovkám lidí.

Bariéry v seznamování

„Jako zásadní problém vnímám, že řada seznamek funguje zdarma jen v omezené míře. Hendikepovaný člověk by se rád seznámil, ale pokud možno na seznamovacích portálech, které budou zdarma, případně za menší obnos. V tomhle ohledu jsme jediná seznamka v oboru, která funguje gratis,” zmiňuje pro HFC jednu z bariér vedoucí projektu Tvoje Láska Michal Sněhota. Doplňuje, že pro lidi s hendikepem je také zásadní bezpečné prostředí. „Náročné je už to, že se vydávají do online světa mimo svoji komfortní zónu. My chceme vybudovat bezpečné prostředí, kde mohou mezi sebou komunikovat. Každého uživatele, který se u nás zaregistruje, oslovujeme, snažíme se ho prověřit,” dodává.

„Jak algoritmus, tak portál musí být upraven a zohledňovat specifika dané skupiny. Abych byl konkrétní, například sociální status, který je běžně zejména u mužů velice významným faktorem pro seznamování, víme, že u hendikepovaných nemůže hrát zásadní roli, stejně tak otázka fyzické atraktivity se hodnotí úplně jinak,” uvádí k tomu Jakub. Portál proto uživatelům nabízí řadu balíčků, které mohou v seznámení pomoci. „Pokud se klient necítí jistý, má obavy oslovit protějšek, tak se obrátí na naši asistentku, která jej propojí se vztahovou koučkou. Ta pracuje v oboru psychologie a v klientovi se snaží podpořit sebedůvěru a motivovat jej. Teď to vše vzhledem ke koronaviru funguje v online prostoru, jinak je možné využít i naší kanceláře v Praze. Můžeme také nabídnout vizážistku, fotografa a další nadstandardní služby, ty však již nejsou zdarma, protože čas odborníků je třeba zaplatit,” vyjmenovává Michal.

Podpora

Zakladatelé nově pro uživatele připravili světově jedinečnou analýzu vztahového a seznamovacího potenciálu LOVEREPORT©. V detailní analýze se mohou dozvědět, na jakých oblastech je potřeba nejvíce zapracovat, aby šance na seznámení byly co možná největší, a naopak ve kterých již vynikají a mohou je v kontaktu s protějškem prezentovat. „Největším problémem dnešní doby je, že se lidé nemohou potkávat v reálném světě. I z tohoto důvodu jsme od počátku dubna spustili online akademii seznamování, kde se uživatelé TvojeLaska.cz mohou zdarma díky desítkám lekcí a videí dozvědět praktické tipy, jak zvýšit svoje šance při seznamování. Největší zájem vyvolaly kurzy Sexuální atraktivita a Etiketa (nejen na rande),” doplňuje Jakub.

Láska v době karantény

Jak funguje seznamování v dnešní době, kdy jsou hendikepovaní ještě více izolovaní od okolí? Podle Michala Sněhoty mnoho lidí s hendikepem tráví obecně většinu času doma a přímému kontaktu se i z obavy kvůli odmítnutí vyhýbá. Tvoje Láska nabízí bezpečnou komunikaci a přímý kontakt tak částečně nahrazuje využitím online aplikací. Jako překážku v dnešní době zakladatelé vnímají spíše to, že lidé se celkově více bojí kontaktu a seznámení. Začínají tak chybět i prostředky pro provoz seznamky pro hendikepované, který majitelé hradí zcela ze svých zdrojů. „Nejvíce nám pomůže, pokud se o portálu bude mluvit a bude ho využívat co nejvíce lidí. Ostatně tak mají největší šanci, že jim algoritmus najde toho správného partnera a seznámí se. Věřím, že pro každého na světě existuje spřízněná duše,” uzavírá Jakub Mertl.

Zdroj:https://www.hatefree.cz/blo/hf-zpravy/3534-tvoje-laska