V současné zrychlené době, kdy jsou na ženu kladeny velké společenské nároky, je pro některé z nich nesmírně obtížné, rozhodnout se, kdy je ten správný čas na to stát se matkou. Také se často potýkají s tím, že není úplně jednoduché k sobě najít vhodného partnera a následně i otce pro své dítě. Ten v trendu odkladu mateřství hraje podle odborníků také svoji roli.

V poslední době zaznamenáváme trend odkladu mateřství. Zatímco podle expertů byl věk prvorodiček v 90. letech 22,5 let, tak se nyní pohybuje kolem 30 let věku ženy. Experti v této souvislosti ukazují na rizika s tím spojená. Podle porodníka Antonína Pařízka z Všeobecné Fakultní nemocnice v České republice rodí čím dále více starší ženy. “Jen v Praze je věkový průměr prvorodiček okolo 34 let. Biologii ale neutečeme,” říká v jednom z rozhovorů Antonín Pařízek. Podle něj je ideální věk pro první miminko okolo 24 a 25 let.

Podle majitelky seznamky Date2K a Tvoje láska Kristýny Mertlové je současná doba pro ženy hodně komplikovaná. Nejdříve musí vystudovat, pak najít práci a být v ní úspěšné. “Ženy jsou tedy ve velice obtížné pozici. Společnost na ně vyvíjí stále větší tlak, aby byly dobré ženy, hospodyně, matky a v neposlední řadě měly vybudovanou skvělou kariéru. To samozřejmě ve většině případech není možné obsáhnout,” říká Kristýna Mertlová.

Muži upřednostňují mladší matky
Jak dále popisuje majitelka seznamky Mertlová, tak zde hrají velkou roli muži a jejich postoj k zakládání rodiny. “Často se ve své praxi setkáváme s tím, že žena, která chce mít po pětatřiceti dítě, tak nemůže najít partnera. Muži často potenciální starší matky odmítají, i když jsou krásné, vzdělané a mají opravdu, co nabídnout,“ popisuje Kristýna Mertlová.

Jak dále vysvětluje, tak obecně muži samozřejmě neodmítají starší ženy při seznámí. Jedná se podle Mertlové zejména o případy, kdy muž chce také založit rodinu. “Stále slýcháme, jak ženy odkládají mateřství, ale už se neřekne to, že muži chtějí mladší potenciální matku pro své dítě. Starší žena, tak další měsíce věnuje hledání partnera, kterému záleží spíše na osobnosti než na věku a tím se může uměle posouvat ta věková hranice pro první dítě,” vysvětluje Mertlová.

Podle Mertlové, která už několik let provozuje profesionální seznamku, ženy často nemohou potkat toho pravého. Poté se rozhodnou, že využijí pomoci seznamky a tam se často setkávají s odmítáním ze strany mužů, které ženy kolem čtyřiceti vnímají jako staré pro zakládání rodiny.

Rozhodně to ženy nemají podle Mertlové jednoduché a společnost by měla být tolerantní a respektující k rozhodnutí ženy, kdy je ten správný čas na stát se matkou. Samozřejmě je lepší neodkládat mateřství, zejména ze zdravotních důvodů, nicméně jsou k tomu vždy potřeba dva.